29 led

Jak ušetřit peníze na energiích, jejichž spotřeba v zimě markantně roste?

Se zimou přicházíme nejen o velký přísun tepla, ale i světla. Účty za energie tak neustále rostou. Pokud si nemůžete dovolit rozsáhlejší stavební úpravy v podobě zateplení vašeho obydlí, nevadí, i pro vás se najdou nějaká dočasná řešení.

1) Nastavení teploty
Lidské tělo má rádo teplo, nic by se ale nemělo přehánět. Přetápět interiér domu je zbytečné a drahé, každý stupeň navíc zvyšuje spotřebu elektřiny o 6 %. Doporučené teploty pro vaše obydlí se pohybují mezi 20 a 21° C. V ložnici mohou být dokonce o pár stupňů nižší, zajistí vám tak kvalitnější spánek
V koupelně jsou naopak příjemnější vyšší teploty. Skvělým řešením je i podlahové topení. Vyplatí se, pokud je teplota koupelnové místnosti programovatelná, topení pak může vytápět jen ráno a večer během reálného využívání. Pozor však na úplné vypnutí topení. Chcete-li odcestovat, teplotu pouze snižte. Jakmile dojde k vychladnutí stěn domu, opětovné vytopení je časově i finančně mnohem náročnější.

2) Investice do chytrého bojleru
Denní spotřeba vody na jednoho člověka činní okolo 100 litrů. V zimních měsících navíc narůstá spotřeba teplé vody, jejíž ohřev je energeticky velmi náročný. Výměnou horké vany za sprchu může dojít k až k dvou třetinové úspoře. Starší typy elektrických bojlerů jsou velmi nákladné na provoz, investice do nového ohřívače vody se tak v úspoře energie brzy projeví. Nejenže budou méně náročné na spotřebu energií, ale díky inovativním algoritmům se automaticky přizpůsobí potřebám domácnosti.

3) Výměna žárovek
„Během zimy roste spotřeba elektřiny v domácnostech o 74%,“ uvádí energetický regulační úřad. V tomto chladném a méně slunečném období více svítíme, využíváme energeticky náročné spotřebiče a řada domácností elektřinou zároveň topí. Lze efektivně snížit spotřebu energií?
Mezi méně nákladné investice patří pořízení a instalace LED žárovek. Tento typ osvětlení oproti běžným žárovkám spotřebuje až sedmkrát méně elektrické energie. Výměna se může týkat též starých domácích spotřebičů. Hlavně velké spotřebiče jako lednice a pračka energetické třídy A+++ mají o desítky procent nižší spotřebu elektřiny než před 15 lety.

4) Zateplení zůstává nejlepším řešením
Výše uvedená řešení jsou rozhodně méně finančně náročná, než zateplení fasády. O to méně jsou však účinná. Úspora energie na vytápění může spolu s osazením regulace činit až 60% ze současné spotřeby tepla. Jak to vlastně funguje?
Je to celkem prosté, fígl spočívá v posunutí „bodu mrazu“. Nezateplený dům má bod mrazu uprostřed stěny. Chlad a mráz tak prostupuje do vnitřku zdí, je třeba tedy vynaložit vetší množství energie na vytápění a zároveň tak dochází k úniku tepla, nehledě na to, že dříve nebo později může dojít k poškození zdiva. U zatepleného domu se bod mrazu posouvá vně ze zdiva.
Izolant nejenže zabraňuje prostoupení chladu a mrazu do vnitřku stěn, ale zároveň teplo prostupující zevnitř vrací stejně jako zrcadlo světlo zpět do interiéru vašeho domu. Pokud hledáte více důvodů, proč si zateplit vaše obydlí, přečtěte si tento článek: http://autrio.com/blog/proc-si-zateplit-dum

Zdroj: www.nazeleno.cz

ZPĚT NA BLOG Tagy: zateplovací systémy, šetření energie, investice
AUTRIO INVESTMENT, s.r.o.Stavební práce děláme odborně a pečlivě.
HOTLINE 24/7+420 702 169 272