08 srp

Jak zabránit plísním a řasám na fasádě

Pokud již od začátku nepodstoupíte nezbytné kroky k omezení výskytu řas a plísní, mohou se tyto přírodní „zázraky“ zanedlouho stát součástí vašeho obydlí. Řasy, nejčastěji se vyskytující na fasádách, potřebují ke svému životu dostatek světla, minerálních látek, ale především vlhkost. Zatímco tyto organismy produkující kyslík způsobují pouze neestetický dojem, plísně mohou svými sporami vážně ohrozit vaše zdraví. Mikroskopické vláknité houby se vyskytují nejvíce v půdě, rozmnožují se však sporami, které se dokáží vzduchem přenést na velké vzdálenosti a v případě vhodných podmínek, tedy dostatku vlhkosti, se mohou objevit i na vaší fasádě.

Příčinou nyní častější tvorby řas mohou být i nové stavební technologie. Špatná izolační vrstva s nevhodnou kombinací druhu omítky stojí na počátku těchto problémů. Tloušťka izolační omítky větší než 14 cm sice zajistí teplo vašeho domova, zároveň to však znamená snížení teploty vnějšího pláště. Chladný povrch pak vytváří ideální podmínky pro srážení vody, jejíž dlouhodobé působení vytváří optimální prostředí pro tvorbu řas. Mezi další faktory ovlivňující vznik řas patří ale i výšková poloha, klimatické podmínky a přírodní podmínky (např. blízkost vodních ploch), chybějící oplechování parapetu či stromy a jiné rostliny vyskytující se blízko vašich zdí.

Během rozmnožování plísně produkují těkavé organické látky v podobě obrovského množství spor, který můžete zaznamenat jako nepříjemný zápach plísně. Při dlouhodobém působení mohou přítomným osobám poškozovat sliznice dýchacích cest, způsobovat migrény a kožní potíže v podobě atopických ekzémů. Nejčastější zdravotní potíží je alergické onemocnění včetně astma bronchiale. Mykotická onemocnění, podrážděné oči i onemocnění oční rohovky mohou být následkem přítomnosti plísní.

Zabránit výskytu plísní a řas nemusí být složité. Do omítkovin jsou přidávány různé typy biocidů, je ale důležité poznamenat, že každý takový přípravek s přibývajícím časem ubývá na účinnosti. Je třeba tedy proces ošetření biocidem vždy po několika letech zopakovat. Jednu z nejdůležitějších částí, která zamezí výskytu mikroorganismů na fasádě vašeho domu, však musí provést vaše firma pro realizaci zateplovacího systému. Vámi vybraná společnost by měla vypracovat projekt před samotnou realizací, který stanoví, jaké technologie a materiály budou pro budovu nacházející se v konkrétním prostředí ideální.

Správným výběrem zateplovacího systému a omítky je nejen možné zabránit tvorbě plísní a řas na zdech vašeho obydlí, ale navíc lze předejít i jiným problémům v podobě tepelných mostů, nadměrné kondenzace vody a nakonec splní i svůj původní účel - postará se o významnou úsporu na topení.

Zdroj: zdrave-bydleni.com, pekstav.cz

ZPĚT NA BLOG Tagy: zateplovací systémy, výběr firmy, kvalita, materiály, plísně, řasy
AUTRIO INVESTMENT, s.r.o.Stavební práce děláme odborně a pečlivě.
HOTLINE 24/7+420 702 169 272