29 dub

O dotace na fotovoltaické technologie mohou žádat také firmy

Lidé čím dál tím víc využívají výhod sluneční energie. „Podle průzkumu společnosti E.ON využívá solární energii již asi 11 % středních či velkých firem a dalších 37 % o ní uvažuje do budoucna,“ píše server Nazeleno.cz. Zdařilým příkladem je třeba fotovoltaická elektrárna s akumulací energie, strategicky umístěná na střeše firemní budovy v Brně, která ušetří ročně elektřinu za více než sto tisíc korun. Finanční návratnost projektu byla spočítána sice na osm a půl roku, ale s financováním fotovoltaických technologií naštěstí pomáhají dotace. Prostřednictvím dotací lze dosáhnout až 80% úhrady financí od státu.

Operační program Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost poskytuje dotace na instalaci fotovoltaických systémů mimopražským firmám. Dotační příspěvek se pohybuje od 300 tisíc až do 100 milionů korun. Samostný systém dotací spočívá v podpoře projektů, kde dochází ke spotřebě vyrobené elektřiny přímo na místě. „Aby projekt získal dotaci, musí být fotovoltaika umístěna na střeše nebo na obvodové zdi daného objektu a minimálně 70 % celkového instalovaného výkonu musí podnik spotřebovat svou činností,“uvádí Ondřej Vaněk, jednatel firmy PKV zabývající se energetickými audity.

Dotace představují efektivní řešení nejen pro snadnější růst ekonomické bilance, ale i snížení návratnost projektů pro využití obnovitelných zdrojů energie. „Už nějakou dobu neplatí, že obnovitelné zdroje potřebují ke své existenci masivní podporu. Státní podpůrné mechanismy však jsou, a ještě několik let budou důležitým nástrojem pro posílení role obnovitelných zdrojů v energetickém mixu,“ uvedl Štěpán Chalupa, předseda Komory obnovitelných zdrojů energie.

Výzva k podávání žádostí o dotace na fotovoltaické systémy v rámci Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost na instalaci fotovoltaických systémů je průběžná. Přednost tedy dostanou ty firmy, jež si s žádostí pospíší. Podle odborníků trvá celý proces od návrhu instalovaného výkonu po podání žádosti jeden až dva měsíce. Příjem žádostí letos končí 30. dubna.

Zdroj: nazeleno.cz

ZPĚT NA BLOG Tagy: fotovoltaika, solární energie, dotace
AUTRIO INVESTMENT, s.r.o.Stavební práce děláme odborně a pečlivě.
HOTLINE 24/7+420 702 169 272