13 úno

Pasivní domy - módní záležitost či chytré řešení?

Pojem energeticky pasivní dům je v posledních letech stále více a více skloňován širokou veřejností. Bydlení v prostorném a komfortním domě, kde není třeba platit nesmyslné sumy za energie a přitom dýchat nekonečný čerstvý vzduch, se stalo snem mnoha lidí.

Jak vlastně vypadá? Vnější podoba pasivního domu může mít mnoho variací, často je však k nerozeznání od klasické výstavby. Jeho podstata spočívá ve speciální vnitřní technologii a nezbytných vychytávek při realizaci. Jedinečnost tohoto typu obydlí dotváří i fakt, že jeho výstavba musí být stoprocentně přizpůsobena prostředí v dané lokalitě a orientována na správné světové strany, nejedná se tedy o sériovou výrobu.

Dalším specifikem je úspora tepla. Zatímco běžný rodinný dům spotřebuje ročně okolo 90 kilowatthodin na metr čtvereční, u pasivního domu je to pouze 15 kilowatthodin. Při takovéto spotřebě není třeba sledovat ceny rostoucích energií, protože obyvatelé pasivních domů se bez nich téměř obejdou.

Tajemství pasivních domů se neskrývá v ničem jiném, než ve využívání pasivních tepelných zisků, které mohou pocházet jak z venku v podobě slunečního záření, tak z vnitřku ve formě tepla vyzařovaného lidmi a spotřebiči. Díky velmi kvalitní izolaci toto alternativně získané teplo zůstává uvnitř budovy a po většinu času dostačují k udržení příjemné teploty v místnostech.

Úsporou nákladů na vytápění však výhody pasivního domu nekončí. Díky stálému přívodu čerstvého vzduchu a filtrujícímu zařízení, které jej zbavuje prachu a dalších nečistot, je zde vysoká šance zbavení se některých zdravotních problémů. Prokazatelně přínosné je toto prostředí například pro alergiky, neboť dochází k celkové eliminaci plísní, pylu a prachu.

„V každé evropské zemi dnes existují iniciativy v oblasti pasivních domů – a, co je mnohem významnější, ve skoro všech zemích EU už také byly pasivní domy postaveny,“ píše Prof. Dr. Wolfgang Feist na serveru www.tzb-info.cz. Jejich výhody, reálná funkčnost a udržitelnost jsou důkazem, že i módní trendy se mohou stát chytrým řešením.

ZPĚT NA BLOG Tagy: pasivní dům, úspora, zateplení, vyšší životní komfort, lepší životní prostředí
AUTRIO INVESTMENT, s.r.o.Stavební práce děláme odborně a pečlivě.
HOTLINE 24/7+420 702 169 272