21 led

Podpora státu na zateplení budov

Podnikatelé ve stavebnictví očekávají, že stát podpoří více než v minulosti zateplování veřejných i soukromých budov. Oboru by to přineslo nová pracovní místa. Stavební produkce v Česku od roku 2008 klesá.

25.02.2014 - Finance - ČTK
"Energetické úspory jsou velká šance pro zvýšení zaměstnanosti. Jediný, kdo může být nespokojený, bude dodavatel tepla," uvedl viceprezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví Pavel Ševčík. České stavebnictví má za sebou další velmi špatný rok. Stavební produkce loni klesla meziročně o 8,3 procenta, přičemž v roce 2012 pokles činil 7,6 procenta. Asi čtyřprocentní propad stavební výroby Svaz podnikatelů stavebnictví odhaduje pro letošek. Podle Ševčíka bude obor teprve za rok téměř na nule, růst o 1,2 procenta má přijít až v roce 2016.

Ševčík zmínil dopad některých státních programů, například Zelená úsporám. "Program nepokračuje v parametrech, jaké bychom si představovali," uvedl. Příjem žádostí o státní podporu v první výzvě programu Nová zelená úsporám pro letošní rok začne 1. dubna. Na jeho financování bude letos 1,9 miliardy korun, téměř o miliardu více než loni. Program skončí buď vyčerpáním financí, nebo nejpozději letos 31. října.

Podle ředitele aliance Šance pro budovy Pavla Holuba má stát aktuálně jen krátkodobé programy, které "nevytváří přílišnou důvěru žadatelů". Stát by podle něj ideálně měl dávat na podporu zateplování budov až 12 miliard korun ročně. Čerpat může například z fondů Evropské unie. "Dopad je rychlý, směřuje zejména do zaměstnávání malých a středních firem," uvedl Holub

Zdroj: S-REALITY

ZPĚT NA BLOG Tagy: zateplení, fasáda
AUTRIO INVESTMENT, s.r.o.Stavební práce děláme odborně a pečlivě.
HOTLINE 24/7+420 702 169 272