20 srp

Proč si zateplit dům?

Otázka zateplení domu může poněkud zkomplikovat a zpomalit celkový proces plánování ohledně vašeho obydlí. Rozhodnutí ohledně zaizolování je o to složitější v případě, kdy se jedná o velký finanční obnos. Vyplatí se vůbec tato investice? Ekonomická hlediska však nejsou tím jediným, co by mělo hrát roli během rozhodování o zateplení vašeho domu.

Jedním z hlavních důvodů, proč říci „ano“ zateplování, je zastavení či předejití destrukce dané residence, ať už se jedná o korozi vnitřní výztuže či dilatační linky v obvodovém plášti. Mezi další velmi důležité faktory patří i zdravotní hledisko. Zateplením se výrazně zlepší kvalita bydlení, z domu zmizí současné biologické mikroorganismy, které jsou často naším očím skryty. Řasy, mechy a plísně se mohou nacházet na fasádě vašeho domu, v okolí oken či pod plovoucí podlahou. Zateplením omezíte jejich výskyt a zabráníte tak šířením plísňových sporů, které se šíří vzduchem, a mohou způsobovat nepříjemné zdravotní problémy ve formě alergie či astmatu.

Snížení nákladů na energie a ušetření financí je dalším významným faktorem. Úspora energie na vytápění může spolu s osazením regulace činit až 60% ze současné spotřeby tepla. Jak to vlastně funguje? Je to celkem prosté, fígl spočívá v posunutí „bodu mrazu“. Nezateplený dům má bod mrazu uprostřed stěny. Chlad a mráz tak prostupuje do vnitřku zdí, je třeba tedy vynaložit vetší množství energie na vytápění a zároveň tak dochází k úniku tepla, nehledě na to, že dříve nebo později může dojít k poškození zdiva. U zatepleného domu se bod mrazu posouvá vně ze zdiva. Izolant nejenže zabraňuje prostoupení chladu a mrazu do vnitřku stěn, ale zároveň teplo prostupující zevnitř vrací stejně jako zrcadlo světlo zpět do interiéru vašeho domu. Izolace se vám však může vyplatit i v létě. Vzhledem k tomu, že zateplení funguje obousměrně, udržuje vysoké letní teploty venku, což brání zahřívání interiéru a šetří prostředky na klimatizaci.

V neposlední řadě patří mezi další důvody i například menší zdroj tepla. Dům s dobře provedenou tepelnou izolací vyžaduje zdroj tepla pouze s malým výkonem, což se následně projeví ve výši vynaložených finančních prostředků. A co více, u domů s nízkou energetickou náročností se přímo vybízí využít možnost alternativních energií ve formě solárních systémů, teplovzdušných vytápění či tepelných čerpadel.

Zateplením vašeho obydlí navíc i přispějete k ochraně životního prostředí. Tím, že již nebude třeba využívat tolik energii na vytápění, dojde ke snížení emisí skleníkových plynů (oxidu uhličitého) a zároveň se sníží výskyt kyselých dešťů. Energie spotřebovaná na výrobu izolací a s ní spojené vyprodukované emise oxidu uhličitého se zateplením vyrovnají během několika týdnů. Dle webu www.zatepleni-fasad.eu jeden metr krychlový pěnového polystyrenu může ušetřit až 50 kg emisí oxidu uhličitého za rok, navíc jsou izolační systémy s pěnovým polystyrenem recyklovatelné.

Dalším faktorem pozitivně ovlivňujícím rozhodování ohledně zateplení je kratší topná sezóna. Právě díky velmi nízkým tepelným únikům s kvalitní izolací je možné ji později zahájit a dříve ukončit, čímž se nám opět snižují celkové náklady na vytápění.

Pokud ve vašem domě dochází k sálání chladu ze zdí, pravděpodobně máte tendenci veškerý „sedací“ nábytek posouvat dále od stěny, abyste se cítili příjemněji. Se zateplením dojde ke zvýšení povrchové teploty konstrukce, takže můžete pohodlně využít veškerý prostor až ke stěnám. A co víc, nebude třeba ani šetřit místo pro velké kotle a sklady paliva, jelikož s nízkými tepelnými úniky si vystačíte s velmi malým zdrojem tepla.

Jedním z posledních faktorů, jež může ovlivnit vaše rozhodnutí, je například odstranění kondenzace vodních par na stěnách, čímž se automaticky vyhnete riziku vzniku nežádoucích biologických mikroorganismů. Certifikovaný zateplovací systém vám navíc zajistí souvislé překrytí všech tepelných mostů, které vznikly při stavbě nosné konstrukce. A nakonec, kvalitní izolační systém dokáže snížit pohyby v konstrukci vznikající rozdílem denních a nočních teplot, takže se vyhnete nepříjemným mikrotrhlinkám a prodloužíte tak životnost vaší obvodové konstrukce.

Zateplování vašeho domu má skutečně smysl, pokud je během realizace práce kvalitně odvedená při optimálním vynaložení nákladů. Při zateplování může dojít k mnoha pochybením, kterým lze předejít, pokud se nebude šetřit na špatném místě. Proto je velmi dobré si před zateplováním vybrat tu „pravou“ firmu, která vaší investici dokáže zhodnotit. Certifikovaná realizační firma zajistí jistotu kvalitně odvedené práce. Nejenže se její mnohaleté zkušenosti se projeví již v přístupu k vašemu projektu, ale navíc si je můžete ověřit v realizačním portfoliu. Fotografie realizovaných staveb a zákaznické reference vám zajistí spolehlivou společnost.
Zdroje: http://www.tzb-info.cz/ , https://www.zatepleni-fasad.eu/

ZPĚT NA BLOG Tagy: zateplovací systémy, výběr firmy, kvalita, materiály, zkušenost, záruka, zateplení domu
AUTRIO INVESTMENT, s.r.o.Stavební práce děláme odborně a pečlivě.
HOTLINE 24/7+420 702 169 272